Dear Evan Hansen
Sedmnáctiletý Evan Hansen je úplně normální americký středoškolák, avšak ve svém životě to rozhodně nemá lehké. Žije sám s přepracovanou matkou, ve škole je šikanován a sám trpí sociální úzkostí a depresí. Navíc si ještě nedávno zlomil ruku. Od svého terapeuta dostane za úkol sám sobě psát dopisy, ve kterých bude popisovat, co bude na každém dni dobré. Evan tedy ve školní knihovně napíše dopis, který začíná slovy „Drahý Evane Hansene“, v němž přemýšlí, jak by mohl mluvit se svou milovanou Zoe a jestli by si někdo ve škole všiml, kdyby zmizel. Nešťastnou náhodou však dopis najde drsňák Connor Murphy, bratr Zoe. O několik dní později je Evan zavolán do ředitelny, kde mu Connorovi rodiče oznámí, že jejich syn zemřel vlastní rukou. V Connorově kapse našli jeho dopis a mylně se domnívají, že ho napsal Connor, což svědčí o blízkém přátelství mezi ním a Evanem. Protože se z celé této situace Evan cítí trapně, začne jeho rodičům vyprávět, co chtějí slyšet, a předstírá, že byli tajně nejlepší přátelé. Navíc začne spolu se svými kamarády Jaredem a Alanou vyrábět falešné, zpětně datované e-mailové konverzace mezi Connorem a jím a zaplétá se do kolotoče lží a napínavých situací…
Po světové premiéře v divadle Arena Stage ve Washingtonu v červenci 2015 a mimobroadwayské produkci v divadle Second Stage od března do května 2016 měl muzikál premiéru na Broadwayi v divadle Music Box Theatre v prosinci 2016. Dílo s hudbou a písňovými texty Benje Paseka a Justina Paula a libretem Stevena Levensona se záhy stalo takřka kultovním, diváci i kritika jej přijali nadšeně, inscenace byla nominována na devět Cen Tony a získala šest sošek, stejně tak si odnesla i Cenu Grammy, Cenu Laurence Oliviera a mnoho dalších.
Originální příběh muzikálu získal i svoji literární podobu. Novelu pro dospívající čtenáře, která vyšla v roce 2018, adaptoval americký herec a písničkář Val Emmich ve spolupráci s původními autory muzikálu. Evan Hansen se objevil také na filmovém plátně v režii Stephena Chboskyho. Film byl uveden do kin 24. září 2021 ovšem nebyl ani zdaleka úspěšný jako jeho divadelní předloha.
Derek Mong ve své recenzi muzikálu pro Arena Stage napsal, že „ačkoli jsou témata smutku a osamělosti vážná, muzikál je všechno, jen ne pochmurný. Zabývá se náročnými skutečnostmi života.“
Tuto jedinečnou muzikálovou prskavku posledních let uvede Městské divadlo Brno v české premiéře v překladu Zuzany Čtveráčkové a Petra Gazdíka v režii ředitele MdB Stanislava Moši na Činoherní scéně.